Augļu un ogu vīns

Back to Emuārs

Augļu un ogu vīns

Augļu un ogu vīns – vāja alkohola satura dzēriens, ko iegūst ar svaigo augļu dabiskās sulas un ogu rūgšanu, izņemot vīnogas. Satur no 5 līdz 12% parastā spirta.

Augļu un ogu vīni ir ne tikai patīkamie, garšīgie, bet arī barojošie dzērieni. Pārtikas vērtību nosaka dažādu savienojumu – aromātisko, krāsvielu un miecvielu, organisko skābju un vitamīnu – saturs augļu un ogu sulā. Augļu un ogu sulas un vīni ir bagāti ar kalcija sāļiem. Daudzi mikroelementi atrodas sulās un vīnos viegli uztveramo savienojumu veidā.

Visderīgākā izejviela mājas augļu un ogu vīnu darīšanai ir āboli, ērkšķogas, zeltainās, baltās un melnās jāņogas, melnaugļu pīlādži (melnaugļu aronija), ķirši. Samaisīšanai labi der bumbieru un aivu sula.”
“Vīnu pagatavošanas process no sulām sastāv no sekojošām stadijām: misas pagatavošanas un rūgšanas, norūgtās misas noņemšanas no nogulsnēm, atpūtas un vīna pildīšanas. Misa ir rūgšanai paredzētā sula.

Nepieciešamības gadījumā augļu un ogu sulas paredzēto daudzumu novada līdz vēlamajām cukura, skābuma un miecvielu kondīcijām.

Rekomendējamais cukura daudzums misā ir 8-22% jeb 80-220 grami uz litru, skābes – 0.5-0.8% jeb 5-8 grami uz litru, miecvielu – pēc garšas.

Neliels cukura saturs augļu un ogu sulās tiek kompensēts, pievienojot cukuru sulai.

Sula ar palielinātu skābju saturu samaisa ar vāja skābju satura sulām vai atšķaida ar ūdeni.

Izmantojot sulas ar pazemināto skābuma saturu, tiek atļauta citronskābes pievienošana. Miecvielu daudzuma palielināšanu veic ar tīrā tanīna pievienošanu.

Cukura, skābuma, tanīna pievienošanu, tāpat arī kā samaisīšanu, veic pirms rūgšanas sākuma. Misu rūpīgi samaisīt līdz pilnīgai visu ingredientu izšķīdināšanai.

Augļu un ogu vīns: Pagatavošanas paņēmiens un ingredienti

  • Tīrajā fermentierī ielejiet gatavo misu. Ne vairāk par 23 litriem. Pievienojiet klāt jebkuru vīnu vai šampaniešu raugu. Iesakām dozējumu 10-12 g rauga uz 23 litriem. Hermētiski aiztaisiet ciet fermentieri un uzstādiet uz tā ar ūdeni piepildīto hidroslēgu. Atstāt rūgt 20-25°C temperatūrā. Rūgšana aizņems 7-10 dienas. Rūgšana beigsies, kad pārstās izdalīties pūslīši caur hidroslēgu.
  • Pēc rūgšanas izbeigšanās iepildīt vīnu tīrajās pudelēs (NAV obligāti sterilajās! Var sterilizēt pēc vēlmes) vai maisos. Atstāt pudeles vai maisus uz 10 dienām tumšajā vietā 5-10°C temperatūrā nobriešanas nolūkā.
  • Pēc 10 dienām vīns ir gatavs lietošanai. Glabājiet vīnu pudelēs vai maisos tumšā vietā 5-10°C temperatūrā. Pirms vīna lietošanas tam var pievienot cukura sīrupu pēc garšas.
Back to Emuārs
Top Инструкции instrukcijas instructions